Czy ochroniarz może żądać okazania dokumentu potwierdzającego tożsamość ?

Kolejny artykuł, w którym staramy się odpowiedzieć na pytanie często zadawane Inspektorowi Ochrony Danych: czy ochroniarz, pracownik ochrony może żądać okazania dokumentu tożsamości (wylegitymowania). Zazwyczaj w przypadkach, gdy wpuszcza osobę trzecią czy pracownika firmy na teren chroniony biurowca czy zakładu produkcyjnego. 

Legitymowanie jest czynnością administracyjno – porządkową służącą potwierdzeniu tożsamości. Do tej czynności uprawniony jest zamknięty katalog osób i instytucji, którym takie uprawnienie nadaje np. Ustawa z dnia 22 sierpnia 1997r. o ochronie osób i mienia Dz. U. 1997 Nr 114 poz. 740, czy Ustawa z dnia 6 sierpnia 2010r. o dowodach osobistych Dz.U.2010 nr 167 poz. 1131. Każdy pracownik ochrony ma prawo do legitymowania osób. Każda osoba przebywająca na obszarze lub w obiekcie chronionym może zostać wylegitymowana. Z przepisów wynika, że pracownik ochrony nie ma prawa jej zmusić do poddania się legitymowaniu. I choć osoba odmawiająca wylegitymowania  popełnia wykroczenie (art. 36 Ustawy o ochronie osób i mienia), to pracownik ochrony nie ma możliwości jej za to ukarać. Prawda jest też taka, że (poza pewnymi wyjątkami) ludzie nie mają obowiązku posiadać przy sobie dokumentu i faktycznie bez żadnych konsekwencji mogą go po prostu nie mieć, a jeżeli nie mają go przy sobie to również go nie okażą.

Legitymowania ochroniarz czy pracownik ochrony dokonuje na podstawie:

  • dowodu osobistego;
  • tymczasowego dowodu osobistego;
  • tymczasowego zaświadczenia tożsamości;
  • dokumentu potwierdzającego tożsamość cudzoziemca;
  • paszportu;
  • innych dokumentów potwierdzających tożsamość, zaopatrzonych w fotografię i adres zamieszkania osoby legitymowanej.

Podsumowując administrator danych osobowych, wdrażając procedury związane z ochroną danych osobowych w swoim podmiocie, jest zobowiązany do stosowania się do zasad wynikających z przepisów RODO, a dokładnie – do zasady ograniczonego celu przetwarzania (art. 5 ust. 1 lit. b RODO) oraz zasady minimalizacji danych osobowych (art. 5 ust. 1 lit. c RODO). Jednocześnie podczas weryfikacji tożsamości osoby fizycznej administrator danych powinien pamiętać o konieczności spełnienia wobec niej obowiązku informacyjnego z art. 13 RODO. Przesłanką przetwarzania danych osobowych w ramach prowadzenia tzw. ewidencji wejść i wyjść może być art. 6 ust. 1 lit. f RODO, ponieważ w tym przypadku przetwarzanie danych osobowych będzie niezbędne do realizacji celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów administratora. Jeśli nie wiesz jak wdrożyć procedury ochrony czy warunek informacyjny, to skontaktuj się z doświadczonymi specjalistami; dane kontaktowe znajdziesz na naszej stronie https://rodo-online.eu/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *